Loovlaps

365-päevane loovustrenn

Loovusprojekt: “Tee midagi 365 päeva.”

Nagu ikka musklitreeningu puhul, siis kõige parema tulemuseni viib pidev ja regulaarne trennis käimine. Sama reegel kehtib ka loovusmuskli arendamise kohta.

Kuna sageli ei ole meil aega loomepuhangu ootamiseks, tuleb õppida kuidas loovat mõttelendu ise käivitada. Igapäevane loov tegu aitab meil arendada oma loovust ja õppida loomeprotsessi juhtima. Olenemata meie tegevusvaldkonnast või elukorraldusest võimaldab loovus meil oma elu rikastada ja sellesse rohkem värve tuua.

Selleks, et oma loovenergia hoida jooksmas, tegi kunstnik ja disainer Noah Scalin aastase loovprojekti “kolju päevas”: (www.skulladay.com). Aasta jooksul tegi ta iga päev postituse oma blogisse uue pildiga pealuu kujutise kohta (disainides selle oma lõunasöögist; märgates pilti linnapildis; tehes skulptuuri; joonistuse jne.).

Selle kogemuse põhjal on ta kirjutanud kaks raamatut ja jagab soovitusi, kuidas ise enda 365 päevast loovusprojekti luua.

Järjepidev tegutsemine annab suurepärase tunde, võimaldab enda piire ületada ja annab põnevast loomingust hea eduelamuse. Samas õpime selle protsessi käigus palju uut iseenda kohta, see on justkui aastane päevik, mis kajastab meie arengut ja eneseavastusi.

Sammud enda loovusprojekti loomiseks:

  1. Kui oled otsustanud väljakutse vastu võtta ja endale aastase loovuspäeviku luua, siis teiseks sammuks on valida endale teema või meedium. Võid valida kas sisulise teema, näiteks kujutada inimesi, südameid, tähti, lemmikloomi vms. või vali vorm ehk meedium, kuidas Sa oma päevast projekti teed: video, foto, luuletus, õlimaal, skulptuur, kollaaž vms. (Sealjuures võid sisulise teema jätta lahtiseks ja teha näiteks lihtsalt päeva foto või kirjutada päevast luuletuse, mõtiskluse).
  2. Järgmiseks otsi inspiratsiooni raamatutest, blogidest, veebist, loodusest. Noah on loonud  ka eraldi kodulehe (Make Something 365), kuhu inimesed üle maailma saadavad enda loovusprojekte. Kes meisterdab koerakujutisi, kes mustreid, portreefotosid endast, kollaaže, päevafotosid jne. Vaata kindlasti blogi endale inspiratsiooni kogumiseks.
  3. Hakka entusiastlikult peale ja salvesta oma töö igapäevaselt (ükskõik kas fotona, videona, audiofailina, olenevalt sellest mida teed).
  4. Jaga oma loomingut. Teiste tagasiside hoiab Sind inspireeritud, avab uusi põnevaid uksi ja kindlasti saad sõpradelt ka ideid ja soovitusi. Veebipõhised vahendid, mida on oma tööde jagamiseks hea kasutada (olenevalt ka Sinu meediumist): Blogger või WordPress blogi loomine; Facebook; Flickr; Twitter; youtube jne.
  5. Hoia meel võimalustele avatud. Kui tunned oma loovusprojekti käigus, et tahaksid teemat või vormi vahetada, siis tee seda, oluline on, et tegeleksid teemaga, mis Sind kõnetab ja silmad särama paneb. Ära hoia kramplikult algsest ideest kinni.

*Alternatiiv: kui igapäevane loov tegu tundub liiga suur amps, siis võta ette iganädalane projekt, ehk loo aastas 52 loovat tegu.

 

*Soovitan lugeda ka Noah Scalini raamatuid:

Mõnusat aastast loovusrännakut!


Jaana Ojakäär-Kitsing

Tere, mina olen Jaana ja ma usun, et kõik lapsed sünnivad loovatena. Ning usun ka seda, et täiskasvanute vastutus on hoida seda loovust elusana ning seda omalt poolt parimate meetodite kaudu jõustada. Sel moel kasvavad loovatest lastest loovad täiskasvanud, kes saavad särada inspireerivate Loojatena Eesti ja maailma heaks. Ma olen õppinud lastejooga õpetajaks ja olen ka kahe väikese poisipõnni ema. Avastan ja uurin laste loovuse maailma ning jagan oma avastusi ja ideid siin lehel ka Sinuga:) Rõõmsat loomist!