Loovlaps

Loovusrollid – avastajast sõdalaseni

Loovmõtlemine koosneb nii piiritust fantaasialennust kui realistlikust ideede hindamise ja rakendamise faasist. Selleks, et tõeliselt innovatiivse lahenduseni jõuda tuleb meil astuda erinevatesse rollidesse.

Roger von Oech toob välja 4 peamist rolli, mis kõik on loovusprotsessis väga olulised:

 

AvastajaAVASTAJA

Alustuseks vajad Sa toormaterjali, mille baasil uusi ideid looma hakata: faktid, käsitlused, kogemused, teadmised, tunded. Nii võtad Sa avastaja rolli, et leida vajalikku materjali, millega uued ideed üles ehitada.

KUNSTNIK

KunstnikSelleks, et kogutud infost luua midagi uut ja erakordset, tuleb Sul lisada sinna vürtsi, näha lahendusi uudse nurga alt. Nii astud Sa kunstniku rolli: Sa mängid erinevate lähenemistega, kuulad oma intuitsiooni, vaatad infot uue nurga alt, küsid endalt “Mis oleks kui…” küsimusi, vajadusel astud üle piiridest ja reeglitest.

 

KohtunikKOHTUNIK

Nüüd on aeg küsida endalt, kas loodud idee on väärtuslik? Aitab see Sul soovitud eesmärki saavutada? Kas Sul on ressursse selle realiseerimiseks? Need küsimused viivad Sind kohtuniku rolli. Analüüsid riske ja võimalusi ning lõpuks langetad otsuse.

SÕDALANE

SodalaneKätte on jõudnud aeg oma idee realiseerimiseks. Olles teadlik konkurentsist ja turu olukorrast, võtad Sa nüüd sõdalase rolli, et oma väärtuslikuks hinnatud idee ellu viia. Sa lood oma strateegia ja pühendud selle saavutamisele, selleks vajad Sa usku iseendasse ja oma ideesse ning distsipliini, et idee praktikasse rakendada.

Loovusprotsessi mudel:

Loovuse valem

Jaana Ojakäär


Jaana Ojakäär-Kitsing

Tere, mina olen Jaana ja ma usun, et kõik lapsed sünnivad loovatena. Ning usun ka seda, et täiskasvanute vastutus on hoida seda loovust elusana ning seda omalt poolt parimate meetodite kaudu jõustada. Sel moel kasvavad loovatest lastest loovad täiskasvanud, kes saavad särada inspireerivate Loojatena Eesti ja maailma heaks. Ma olen õppinud lastejooga õpetajaks ja olen ka kahe väikese poisipõnni ema. Avastan ja uurin laste loovuse maailma ning jagan oma avastusi ja ideid siin lehel ka Sinuga:) Rõõmsat loomist!
  •  
  •  
  •