Loovlaps

Võta loovuspaus: joonista Zentangle

Zentangle on miniatuurne abstraktne kunstiteos. See on loodud erinevatest mustrite kombinatsioonidest, mis ei ole mõeldud midagi kindlat kujutama.

Zentangle stiili loojad on Rick Roberts (Zen) ja Maria Thomas (Tangle). Rick omab pikka meditatsiooniga tegelemise tausta ning Maria on kunstnik. Üks hetk mõistsid nad, et meditatsioonis olek ja kunsti loomise seisund on teineteisele väga sarnased.

Nii tekkis neil soov arendada välja kunsti loomise viis, mis neid kahte praktikat ühendab ja võimaldab kõigil, läbi korduvate mustrite joonistamise, sellist fokusseeritud lõõgastunud seisundit luua.

Nii kujunes zentangle stiil. Üllatus, mis vormub kunstilooja silmade ees – joon joone haaval. Ei mingeid plaane ega ootusi. Lihtsalt jälgid, mis kujunema hakkab.

“Selline tegevus avab loovust, mõjub lõõgastavalt, parandab tuju.”

Zentangle loomine õpetab meile kuidas lasta instinktidel, intuitsioonil end juhtida ning lasta mõte vabaks. Zentangle pildi loomisel ei ole vigu, kõik mis tuleb on praeguses hetkes täpselt see õige.

Kuidas luua enda zentangle joonistus?

Vajalikud vahendid:

  • paksem joonistuspaber mõõdus 9 x 9 cm
  • harilik pliiats
  • peenema otsaga tindipliiats (vastavalt oma soovile 0,1-0,5 suuruses otsaga). Sobib hästi ka peenikese otsaga cd/dvd marker, mis on veekindel ja millega loodud pilti saad hiljem ka näiteks vesivärvidega värvida.

Sammud:

Joonista 4 täppi harilikuga oma väikese lõuendi servadesse ja ühenda need omavahel, et tekib vaba käega tehtud raam (jooned ei pea olema sirged, tee täiesti tuju järgi);

  1. Joonista lõuendile spontaanselt joon(-ed) ehk “nöör,” mis seikleb paberil (vt. joonist) ja jagab paberi erinevateks osadeks;
  2. Nüüd on aeg võtta tindipliiats ja hakata iga tekkinud sektsiooni täitma põnevate joonte – mustritega;
  3. Kui lõuend täidetud, siis saad otsustada kas soovid hariliku pliiatsiga oma mustreid veel varjutada, toonitada, lisada värve (nt. värvipliiatsite, vildikatega) või jätad teose must-valgeks;
  4. Pööra oma pilti ja vaata seda erinevate nurkade alt ning soovi korral lisa alla oma nimetähed/nimi. See annab pärast vaatajale vihje mis pidi pilti vaadata:)

zentangeldamine_Jaana-Ojakaar

Head Zentangeldamist!

Vaata ka Õhtulehe intervjuud zentangeldamisest Jaanaga peale “Ajakirja MARI” kliendiüritusel “Päev iseendale” toimunud loovjoonistamise hommikut: https://naisteleht.ohtuleht.ee/670936/ohtulehe-video-mis-on-zentangeldamine?jwsource=cl 

Kasutatud allikaid ja lisalugemist/vaatamist:


Jaana Ojakäär-Kitsing

Tere, mina olen Jaana ja ma usun, et kõik lapsed sünnivad loovatena. Ning usun ka seda, et täiskasvanute vastutus on hoida seda loovust elusana ning seda omalt poolt parimate meetodite kaudu jõustada. Sel moel kasvavad loovatest lastest loovad täiskasvanud, kes saavad särada inspireerivate Loojatena Eesti ja maailma heaks. Ma olen õppinud lastejooga õpetajaks ja olen ka kahe väikese poisipõnni ema. Avastan ja uurin laste loovuse maailma ning jagan oma avastusi ja ideid siin lehel ka Sinuga:) Rõõmsat loomist!
  •  
  •  
  •