Loovlaps

Rollimängud arendavad loovust!

Rollimängudel on oluline osa lapse arengus. Lisaks loovuse ja fantaasia arendamisele, aitavad need lapsel õppida maailma tundma, aitavad tulla toime hirmu ja probleemidega, mängida läbi valu tekitanud kogemusi ja elusituatsioone.

Näiteks kui lapsele on olnud traumeeriv arsti juures käik, siis suure tõenäosusega soovib ta seda läbi mängida. Nt olla ise arst ja teha nukule süsti vms.

Minu vanem laps koges väga noorelt mitmeid lähedaste inimeste matuseid ja tahtis pärast oma mänguloomadega mitmeid kordi matuseid läbi mängida. Sel viisil ta tervendas kogetut, püüdis seda lahti mõtestada ja sõlmis seeläbi oma kogemusega rahu. See protsess on justkui mänguteraapia.

Lapsed õpivad tänu rollimängudele tundma erinevaid töid ja tegemisi, kujundavad oma minapilti, enda rolle poisi või tüdrukuna jne. Sageli mängitakse läbi erinevaid arhetüüpe – poisid tahavad sageli olla sõdalased, politseinikud, rüütlid, kuningad, superkangelased, piraadid. Kogeda seeläbi oma jõudu ja väge, võimet asju muuta, kaitsta, luua. Tüdrukutele meeldib tihti mängida printsesse, kuningannasid, ema – kogeda oma ilu, graatsiat, sära ja luua seeläbi hoitust, rõõmu, hellust ja armastust.

Luba lapsel teha läbi erinevaid rollimänge, varu talle nendeks toredaid riideid, ehteid, aksessuaare, et kujutlusvõime saaks vabalt lennata! Olgu kodus üks rollimängude kast, kus põnevad riided, rätikud, ehted jm vajalik sees on. Tehke teatriõhtuid ja mängige muinasjutte läbi. Laske kujutlusvõimel lennata:)


Jaana Ojakäär-Kitsing

Tere, mina olen Jaana ja ma usun, et kõik lapsed sünnivad loovatena. Ning usun ka seda, et täiskasvanute vastutus on hoida seda loovust elusana ning seda omalt poolt parimate meetodite kaudu jõustada. Sel moel kasvavad loovatest lastest loovad täiskasvanud, kes saavad särada inspireerivate Loojatena Eesti ja maailma heaks. Ma olen õppinud lastejooga õpetajaks ja olen ka kahe väikese poisipõnni ema. Avastan ja uurin laste loovuse maailma ning jagan oma avastusi ja ideid siin lehel ka Sinuga:) Rõõmsat loomist!
  •  
  •  
  •