Loovlaps

Tunnetega sõbraks

Dr Dorothy Einon jagab häid ideid tunnetega toimetuleku teemal. Emotsioonides ja nende väljendamises pole midagi halba. Andke seda lapsele mõista. Ära keela lapsel ühtegi tunnet tunda (viha, kurbus…). Aga ära lepi kohatu käitumisega (vihasena lüüa, alati nutta jne.). Näita talle kuidas käituda vastuvõetavalt.

Kui laps on rahutu, võid panna mängima muusika ja temaga tantsida, et maandada pingeid ning parandada aju verevarustust.

Kui last valdab viha, võid teda õpetada seda energiat turvalisel viisi välja elama. Luba tal jalaga või kätega patja lüüa, joonistada pilt, mis väljendab ta emotsiooni. Luba tal karjuda, nutta või lüüa trummi. Nii õpib laps end valitsevaid tundeid juhtima ega suru oma tundeid alla.

Tunnete väljaelamisele järgneb rahu ja lõdvestumine, mis on hea pinnas loovaks tegevuseks.

Lisaks väljaelamisele, õpeta lapsele ka oma meeleolu muutma. Näiteks lastel, kellel on lohutuslelu, tulevad pingelistes olukordades paremini toime (vana tekk, mängukaru, nukk..).

Olen avastanud mõned suurepärased abivahendid, mis aitavad lastel oma tunnetega töötada ja lõdvestuda:

Proovi Salasõna CD plaati “Lapse rõõmuks”  – viha korral saab sealt kasutada vahvat “Vihatantsu” meditatsiooni.

Katseta “Tugevate tunnetega toimetuleku kaarte.”

Lõdvestumiseks kasuta “Meelerahu muinasjutte.”

Proovi Vaikuseminutite harjutusi.

Kirevat tunnetemaailma!


Jaana Ojakäär-Kitsing

Tere, mina olen Jaana ja ma usun, et kõik lapsed sünnivad loovatena. Ning usun ka seda, et täiskasvanute vastutus on hoida seda loovust elusana ning seda omalt poolt parimate meetodite kaudu jõustada. Sel moel kasvavad loovatest lastest loovad täiskasvanud, kes saavad särada inspireerivate Loojatena Eesti ja maailma heaks. Ma olen õppinud lastejooga õpetajaks ja olen ka kahe väikese poisipõnni ema. Avastan ja uurin laste loovuse maailma ning jagan oma avastusi ja ideid siin lehel ka Sinuga:) Rõõmsat loomist!
  •  
  •  
  •